Boys Varsity Cross Country, Varsity Cross Country · All-Sumer Cross Country Team


ZACH WOMBLE

Dec 26, 2017

Portland Sun

Following a great 2017 cross country season, the time has come for us at Main Street Media of Tennessee to name our All-Sumner County cross country team. The team is compiled of runners from Station Camp, Merrol Hyde, Beech, Hendersonville, White House, Westmoreland, Portland and Pope John Paul II.

Special thanks to cross country coaches Bob Frech and Scott Wietecha for providing me with the list of the top 30 runners – boys and girls – as well as average time for each runner accounting for all the races this season.
Boys Runner of the Year _Time

David Ahlmeyer, Beech High School15:35.00

Girls Runner of the YearTime

Faith Brown, Station Camp High School19:04.14

Boys All-County _Time

Alex Ponce, Merrol Hyde 16:18.20

Gabe Forbes, Station Camp16:32.18

Sam Miller, Station Camp16:32.18
Garrett McGlasson, Merrol Hyde17:18.37

Coleman Midgett, Beech17:18.62

Connor Smythe, Station Camp17:20.91

Justin Wayment, Beech17:22.50

Jim Headrick, White House17:43.26
David Ausland, Station Camp17:43.83

Chandler Porter, Station Camp17:48.45

Clayton Kirkus, Hendersonville17:54.10

Eric Mitchell, Beech17:58.51

Preston Webb, Station Camp18:03.57
Chandler Sanders, Portland18:09.43

Jaden Hunter, Station Camp18:13.59

Lance Watson, Station Camp18:15.00

Colby Rogers, Station Camp18:22.79

Carson Meloan, Station Camp18:23.79
Edward Beachboard, Beech18:24.02

Nick Valdez, Station Camp18:26.66

Daniel Goode, Station Camp18:27.11

Giovante Balderas, Station Camp18:30.00

Evan Henson, Station Camp18:30.00
Hunter Downey, Beech18:33.76

Braden Garrison, Westmoreland18:38.95

Nick Crum, JPII18:42.70

John Gustitis, Westmoreland18:48.66

Skylar Holcomb, White House18:48.90
Cody Presson, Station Camp18:54.73

Girls All-County _Time

Kaelyn Meier, Merrol Hyde19:23.99

Lindsay Ahlmeyer, Beech19:36.00
Sydney Wallace, Station Camp20:42.90

Maggie Medley, Beech21:04.90

Emily McDowell, Beech21:08.52

Bela Gebhardt, Station Camp22:08.20

Autumn Howard, Beech22:44.08
Emmie Monroe, Merrol Hyde22:44.50

Josie Kastner, Merrol Hyde22:48.72

Reagan Poskevich, Merrol Hyde22:58.36

Olivia Pearl, Beech23:07.43

Sydney Bell, Station Camp23:15.00
Sarah Freels, Beech23:30.86

Sydney Robertson, Station Camp23:35.58

Laura Cervantes, Station Camp23:37.66

Sagel Anderson, Station Camp23:39.75

Kaylee Nelson, Beech23:48.10
Heaven Howard, Beech23:52.79

Kara Yowell, Station Camp24:09.08

Leah Kendall, Westmoreland24:15.80

Erica Moore, White House24:21.22

Taylor Haber, Station Camp24:25.41
Ellen Getter, Merrol Hyde24:27.15

Emily Ward, Beech24:29.29

Ashylnn Williams, Hendersonville24:33.40

Heidi Hall, Beech24:35.21

Ella Platek, JPII24:58.89